Episode: #66: Ebubekir Sifil - İyilik ve Takvada Yarışmak


SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi Logo
Subscribe
#66: Ebubekir Sifil - İyilik ve Takvada Yarışmak
Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Her hafta mutat olarak icra edilen, Riyâzu's-Sâlihin seminerimizde bu hafta, "İyilik ve Takvada Yarışmak" ve Nasihat bahisleri ele alınarak, hadis-i şerifler şerh edildi. Şerh edilen hadis-i şeriflerin metinleri şöyle; Bu haftaki seminerlerimizde şerh edilen rivâyetleri indirmek için; http://shnsmn.co/rsrk270219 180. Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Hüzeyl kabilesinin Lihyânoğulları üzerine ordu sevketmek istedi. Bu sebeple şöyle buyurdu: “İki kişiden biri cihada gitsin. Kazanılacak sevap ikisi arasında ortaktır.” 181. İbni Abbas radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, Ravha mevkiinde bir deve kervanına rastladı ve: – “Sizler kimlersiniz?” dedi. Onlar: – Biz müslümanlarız, sen kimsin? diye sordular. Peygamber efendimiz: – “Ben Allah’ın Resulüyüm” dedi. İçlerinden bir kadın, küçük bir çocuğu Peygamberimiz’e doğru kaldırarak: – Bu çocuğun haccı olur mu? diye sordu. Resûlullah Efendimiz: – “Evet, ayrıca sana da sevap vardır” buyurdu. 182. Ebû Mûsâ el-Eş’arî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kendisine emredileni tamı tamına, eksiksiz olarak ve gönül hoşluğu ile yerine getirip verilmesi istenilen kişiye veren güvenilir müslüman kasadar, sadaka veren iki kişiden biridir.” 183. Ebû Rukayye Temîm İbni Evs ed-Dârî radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem : “Din nasihattır” buyurdu. Biz kendisine: – Kimin için nasihattır? dedik. Peygamber Efendimiz: - “Allah, Kitabı, Resûlü, mü’minlerin yöneticileri ve tüm müslümanlar için nasihattır” buyurdu. 184. Cerîr İbni Abdullah radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’ e namazı tam olarak kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, her müslümana nasihat etmek üzere biat ettim. 185. Enes radıyallahu anh’ den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” Önceki haftalarda işlenen seminerlerimiz şurada; http://shnsmn.co/RiyazusSalihin Seminer yeri: Uluçınar Vakfı - Pendik. Seminer tarihi: 27 Şubat 2019 19:00 İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Sahn-ı Semân.

SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi
Listen
Users who viewed this episode also viewed...

SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi > #48: Zürare bin Ayen - Ebubekir Sifil

Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Ebubekir Sifil hoca Temmuz 2014'den bu yana Erkam Radyo'da Amentü Hassasiyeti programının daimi konuğu olarak program düzenlemektedir. Bu radyo programının ilk 21 dersinde Bid'at Mezheplerin tarihi, ideolojileri ve iddiaları ele alınmaktadır. Bid'at Mezhepler temalı dersleri bölümlendirmesini yaparak, albüm olarak hizmetinize sunuyoruz...

SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi > Ebubekir Sifil - Selefilikle Vehhabilik Tümden Aynı Değildir

Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Bu ses kaydımızda Ebubekir Sifil hoca, "Selefilikle Vehhabilik Tümden Aynı Değildir" konusuna değiniyor. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Sahn-ı Semân.

SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi > Ebubekir Sifil - Haricilerin Hz.Ali R.a Başta Sahabeyi Tekfir Etmeleri

Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Bu ses kaydımızda Ebubekir Sifil hoca, "Haricilerin Hz.Ali r.a Başta Sahabeyi Hakem Olayından Dolayı Tekfir Etmeleri" konusuna değiniyor. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Sahn-ı Semân.
Comments (0)

Login or Sign up to leave a comment.

Log in
Sign up

Be the first to comment.