Episode: #53: Ebubekir Sifil - Sünnet'i Korumak - 5


SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi Logo
Subscribe
#53: Ebubekir Sifil - Sünnet'i Korumak - 5
Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Bu dönem Bismillah dediğimiz Riyâzu's-Sâlihin seminerlerine devam ediyoruz. Her hafta mutat olarak icra edilen seminerimizde bu hafta, geçen hafta kaldığımız yerden, Sünneti Korumak bahsi ele alınarak, bahside yer alan hadis-i şerifler şerh edildi. Şerh edilen hadis-i şeriflerin metinleri şöyle; Bu haftaki seminerlerimizde şerh edilen rivâyetleri indirmek için; http://shnsmn.co/rsrk141018 160. Ebu Hureyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem: "İstemeyenler dışında, ümmetimin tamamı cennete girer" buyurdu. Bunun üzerine: - Ey Allah'ın elçisi, cennete girmeyi kim istemez ki? denildi. Peygamber Efendimiz: - "Bana itaat edenler cennete girer, bana karşı gelenler cenneti istememiş demektir" buyurdu. 161. Ebu Müslim (veya Ebu İyas) Seleme İbni Amr İbni Ekva radıyallah anh'ın naklettiğine göre, bir adam Resul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'in yan1nda sol eliyle yemek yedi. Peygamber Efendimiz adama: - "Sağ elinle ye" buyurdu. Adam: - Bir türlü yapamıyorum, dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz: - "Yapamaz ol" diye beddua etti. Çünkü adamın Resul-i Ekrem'i dinlememesi, kibrinden dolay1 idi. Bu beddua üzerine, adam elini ağzına götüremez oldu. 162. Ebu Abdullah Nu'man İbni Beşir radıyallahu anhüma'dan rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Ya saflarınızı düzeltirsiniz, ya da Allah Teala sizin aranıza düşmanlık, buğz ve kalblerinize ihtilaf koyar da birbirinizden yüz çevirirsiniz." 163. Ebu Musa radıyallahu anh şöyle dedi: Medine'de bir ev, geceleyin ev halkı ile birlikte yanmıştı. Durum Peygamber Efendimiz'e haber verilince: - "Ateş size düşmandır. Uyuyacağımz zaman onu söndürünüz" buyurdular. 164. Yine Ebu Musa el-Eş'ari radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Allah'ın benimle göndermiş olduğu hidayet ve ilim, yeryüzüne yağan bol yağmura benzer. Yağmurun yağdığı yerin bir bölümü verimlibir topraktır: Yağmur suyunu emer, bol çayır ve ot bitirir. Bir kısmı da suyu emmeyip üstünde tutan çorak bir yerdir. Allah burada biriken sudan insanları faydalandınr. Hem kendileri içer, hem de hayvanlarını sular ve ziraatlannı o su sayesinde yaparlar. Yağmurun yağdığı bir yer daha vardır ki, düz ve hiçbir bitki bitmeyen kaypak arazidir. Ne su tutar, ne de ot bitirir. işte bu, Allah'ın dininde anlayışlı olan ve Allah'ın benimle gönderdiği hidayet ve ilim kendisine fayda veren, onu hem öğrenen hem öğreten kimse ile, buna başını kaldırıp kulak vermeyen, Allah'ın benimle gönderdiği hidayeti kabul etmeyen kimsenin benzeridir." Önceki haftalarda işlenen seminerlerimiz şurada; https://soundcloud.com/sahniseman/sets/riyazus-salihin-seminerleri Seminer yeri: Uluçınar Vakfı - Pendik. Seminer tarihi: 14 Kasım 2018 19:00 İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Sahn-ı Semân.

SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi
Listen
Users who viewed this episode also viewed...

SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi > #48: Zürare bin Ayen - Ebubekir Sifil

Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Ebubekir Sifil hoca Temmuz 2014'den bu yana Erkam Radyo'da Amentü Hassasiyeti programının daimi konuğu olarak program düzenlemektedir. Bu radyo programının ilk 21 dersinde Bid'at Mezheplerin tarihi, ideolojileri ve iddiaları ele alınmaktadır. Bid'at Mezhepler temalı dersleri bölümlendirmesini yaparak, albüm olarak hizmetinize sunuyoruz...

SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi > Ebubekir Sifil - Selefilikle Vehhabilik Tümden Aynı Değildir

Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Bu ses kaydımızda Ebubekir Sifil hoca, "Selefilikle Vehhabilik Tümden Aynı Değildir" konusuna değiniyor. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Sahn-ı Semân.

SahnıSemân İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi > Ebubekir Sifil - Haricilerin Hz.Ali R.a Başta Sahabeyi Tekfir Etmeleri

Bismillah. Kıymetli Kardeşlerimiz, Bu ses kaydımızda Ebubekir Sifil hoca, "Haricilerin Hz.Ali r.a Başta Sahabeyi Hakem Olayından Dolayı Tekfir Etmeleri" konusuna değiniyor. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Sahn-ı Semân.
Comments (0)

Login or Sign up to leave a comment.

Log in
Sign up

Be the first to comment.